بددهنی و علل آن

علت فحش دادن و بد دهانی کودکان و راه حلهای پیشنهادی

جمعی از والدین می گویند ، ما که این حرف های زشت را بر زبان نمی آوریم ،پس چگونه فرزندمان چنین حرفهایی می زند؟!

فحش دادن در کودکان

امروزه بسیاری از والدین نگران بد دهانی یا بد زبانی فرزندانشان هستند و از خود می پرسند که آنها این صحبت ها را چگونه یاد گرفته اند؟

چرا این اتفاق برای فرزند ما افتاده ؟ آیاخودمان مقصربوده ایم؟ جمعی از والدین می گویند ، ما که از این حرفهای زشت به زبان نمی

آوریم ، پس چگونه فرزندمان چنین حرف هایی می زند ؟ در نهایت نیز این سوال برایشان مطرح است که چه باید کرد تا کودک فحش دادن ، این عادت ناپسند را ترک کند . در این مقاله به علل اصلی بد زبانی و فحش دادن درکودکان و راه حل هایی برای رفع آن اشاره شده است.

همانند سازی عبارت است تبدیل شدن رفتارهای درون فکنی شده به معیارهای نهادینه شده کودک که بعدها کودک مطابق این معیارها عمل می کند ؛ شایان ذکر است که بسیاری از اعمال بچه ها از عملکرد والدین الگو گرفته می شود . یادمان باشد که کودکان رفتارهای پدر و مادر را به طور ناخودآگاه درونی می کنند .

کودک والدین خود را به عنوان اولین الگوهای زندگی خود می پذیرد و چون به آنها عشق می ورزد و آنان راسمبل قوی می داند ، رفتار والدین را شاخص و الگوقرارمی گیرد.گاهی بین درون فکنی یک رفتار و برون ریزی آن فاصله زیادی وجود دارد.

برای مثال ؛ کودک رفتاری ناپسند را ماهها قبل از زبان پدر و مادر شنیده . اما برون ریزی آن امروز صورت می گیرد . این مدت به تشخیص کودک و شرایط او بستگی دارد . که چه زمان و چگونه و در برابر چه کسانی کلام زشت را بکار برد .

در بعضی از خانواده ها، والدین رفتار خصمانه ای در مورد فرزندان خود به کار می برند و به کودک اجازه هرگونه رفتار خلاف تربیتی را میدهند .
بدین ترتیب که خود از الفاظ و کلمات ناپسند ( فحش ) استفاده می کنند و این اجازه را به فرزندان میدهند که این کلمات را تکرار کنند و هیچ گونه اقدامی جهت جلوگیری از این رفتار برای فرزندانشان را به کار نمی گیرند و همچین برنامه ریزی از طرف والدین در جهت عدم تکرار این رفتار و ترک این عادت ناپسند کودکشان انجام نمی گردد.

بددهانی د رکودکان

از دیگر علت های یادگیری کلام زشت ، ارتباط کودکان با دیگران است . بسیاری از اوقات کودکان در برخوردهای کوتاه و گذرا می آموزند . از دیگر عوامل فحش و بد زبانی کودکان به کارگیری کلام زشت به عنوان اعتراض است . کودک با به زبان آوردن این حرفها اعتراض خود را نشان می دهد ، این نوعی رفتار تلافی جویانه ست . که بعضی کودکان در پیش می گیرند . آنها احساس می کنند فقط با ادای این کلمات است که تخلیه می شوند و می توانند نارضایتی خود را نشان دهند.

گاهی که کودک خردسال برای اولین بار ازکلمات زشت استفاده می کند ، موجب خنده و مزاح اطرافیان می شود ، این گونه برخورد از همان ابتدا برای او حکم تشویق به انجام این رفتار را خواهد داشت وب ه تدریج به آن عادت می کنند.

در پاره ای از موارد نیز کودکان با بر زبان آوردن حرف های زشت می توانند به خواسته های خود برسند.  بنابراین بد زبانی را راهی برای رسیدن به اهداف خود تلقی می کنند و در دراز مدت جز رفتار آنان خواهد شد.

راه حلهای پیشنهادی برای جلوگیری از فحش دادن در کودکان ؛ معمولا این کودکان بسیار لجباز و خشن هستند.

  • والدین باید به طور کلی ناسزا گویی را ترک کنند . و همچنین به کودک توضیح دهند رفتار قبلی آنان صحیح نبوده است.

  • کنترل محیط وتعاملات کودک بسیارحائز اهمیت است باید با دور کردن کودکان از محیطهای ناسالم ، رفت آمدهای مناسبی را جایگزین کنند . مناسب تر است که والدین به طور ویژه از دو سالگی یعنی زمانی که کودک تقلید کلامی رو به پیشرفتی رانشان می دهد . 

  • والدین با دقت بیشتری کارتونها و فیلم ها و بازی های رایانه ای را برای کودکانشان انتخاب کنند.

  • وقتی کودک شروع به فحاشی میکند هدف اش تقویت حس کنترل کردن دیگران است پس بهتر است در مقابل فحاشی کودک هیچ گونه واکنشی نشان ندهید . و کاملا حرکات او را نادیده بگیرید.

  • به هیچ وجه پس از شنیدن حرفهای زشت کودکتان به او نخنندید . سعی کنید برایش توضیح دهید و متقاعدش کنید که اگر حرف زشت نزند در ازایش پاداش خواهد گرفت

  • باید در پی ایجاد کردن موقعیت هایی باشید که کودک احساس نشاط و دوست داشتنی بودن را تجربه کندد.در چنین مواردی باید به درمان حالات افسرده وار او نیز بپردازیم . این حس را باید در تمامی تعاملات بگنجانید تا از افسردگی و اضطراب او بکاهید.

بددهنی و علل آن

نکته قابل تامل در باب فحش دادن کودکان : چنانچه ناسزاگویی همراه با لجبازی یا تحرک بیش ازحد باشد و کودک خشونت زیادی را نیز ابراز کند مراجعه به پزشک کودکان توصیه می شود . زیرا ممکن است استفاده از الفاظ ناپسند تنها بخشی از یک مشکل عمده باشد.

یادمان باشد اگر ابن رفتار ناشایست از کودکمان سر زد ، دنیا به پایان نرسیده است و میتوان با تکیه به راهکارهای موثر از این بحران خارج شد.

بددهنی و علل آن

این مقاله توسط خانم مهرنوش ایرانشاهی مربی پیش مهد مکتب آبی تهیه و با شما عزیزان به اشتراک گذاشته شده است .

اگر شما راهکاری هدفمندی در ذهنتان است و آن را کارامد میدانید ممنونم می شویم این راهکار را با مخاطبین از طریق دیدگاه های واقع در پایین صفحه به اشتراک بگذارید .

“کودکان تحت تاثیر محتوایی که در معرضش قرار دارند الفاظ و جمله های خود را انتخاب میکند ، پس بیشتر مراقب رسانه ها باشیم”

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت