علل ترس کودکان و راهکار های آن

علل ترس کودکان و راهکار های آن مناسب با دوره سنی او

تاریکی شب ، سرزنش های سختگیرانه ، هیولاها و ارواح ، چه نکته مشترکی دارند؟خیلی چیزهای دیگر ، همه اینها جز معمول ترین دلایل ترس کودک در سنین مختلف هستند. شاید بارها به کودک خود گفته اید؛ خیلی نگران نباش ، ولی کودک‌ شما گوش نمی کند یا شاید واقعا نمی داند چطور نگران نباشد ! خبر خوب اینکه راه های زیادی وجود دارند که به شما کمک می کنند ترس کودک‌ خود را برطرف کنید و آرامش را به او بازگردانید‌ . همراه ما باشید تا با این راهکارها آشنا شوید.

(ترس در کودکان و راهکارهای آن)

_آیاترس کودک جوانب مثبتی هم دارد ؟ همه ترس های ما بد نیستند ؛ در حقیقت کمی ترس می تواند برای شما مثل بیمه عمل کند . در کتاب نجات دادن کودکان از اضطراب آمده است بدون ترس ما بی محابا وارد چیزهایی می شویم که نباید .

برخی ترس ها در ذات انسان هستند . برای مثال ، خیلی از کودکان و بزرگسالان از چیزهایی می ترسند که تا به حال تجربه نکرده اند . مغز انسان ها طوری برنامه ریزی شده که مثلا در برابر مارها ازخود محافظت کند . حتی اگر فرد در تمام زندگی خود با هیچ مار سمی یا غیر سمی ای مواجه نشده باشد . برخی کودکان از اختلالات اضطراب رنج میبرند . آنها معمولا نسبت به یک تجربه ناخوشایند عکس العمل های احساسی شدیدی نشان می دهند . اکثر اوقات ترس های کودکان قابل پیش بینی هستند.

 

علل ترس کودکان نوپا

ترس کودکان درسنین مختلف

۱-ترس درکودکان نوپا و نوزادان : صداهای بلند و حرکات ناگهانی ، اشیا بزرگی که سمتشان می آید ، غریبه ها ، جدایی ، تغییراتی در خانه.

۲-ترس درکودکان پیش مهد و پیش دبستانی : تاریکی ، صداهای مشابه ، ماسکها ، هیولاها و ارواح ، ترس ازحیواناتی مانند سگها.

راهکارهای کاهش ترس کودک پیش مهد و پیش دبستان

با بزرگتر شدن دنیای کودک ،آنها همچنین از مکانها و افراد جدید ترس دارند ، مکانها و افراد جدید باعث می شوند کودک از چیز های ناشناخته بترسد . برخی از این ترسها نتیجه تجربیات قبلی هستند و برخی ترسها بخاطر تخیلات دوران کودکی به وجود می آیند . بزرگسالان می توانند تصور نکنند چیزی درگوشه کمد تاریک اتاقشان در کمین آنها نشسته، ولی کودکان هنوز این مهارت را پیدا نکرده اند که به خودشان آرامش بدهند . کودکان چهار یا پنج ساله می توانند فرق تخیلات و واقعیت را درک کنند مگر اینکه تخیلات آنها درباره چیز ترسناکی باشد . وقتی احساسات واقعی باشد ، برای آنها سخت است که درک کنند تجربیاتی که به همراه آن احساسات می آیند واقعی نیستند . کودک هر سنی که داشته باشد،می توانید چالش های پیش رو را به قدم های کوچک تر تقسیم کنید . به همراه کودک خود با ترس از کمد بزرگ و تاریک غار مانند روب ه رو شوید . بعد می توانید آن کمد را به جای مثبت تبدیل کنید . با بوجود آمدن یک احساس جدید ، می توانید اضطراب را ازبین ببرید ، به همراه کودک می توانید وارد کمد تاریک شوید و در نورچراغ قوه کتاب بخوانید . شکل های سایه ای درست کنید و با هم به آنها بخندید . بیست سوالی بازی کنید . این کارها ذهنیت کودک شما را تغییر می دهد ، برای گرفتن بهترین نتیجه این کارها را دوباره و دوباره تکرار کنید . ترس از سگها یکی از بزرگترین ترس های کودکان است ، سگها معمولا بزرگ و پر سر و صدا هستند ، و به سمت کودکان می پرند . این تصویر برای کودکان اصلا تصویر جالبی نیست ، قدم به قدم به ترسها نزدیک شوید . سعی نکنید زیادی از کودک خود مراقبت کنید ، یاسریع به او بگویید . ترس نداره! بیاجلو!در عوض به کودک خود فرصت دهید خودش یک تجربه بی خطر را تحت نظارت داشته باشد . به او بگویید سگ چکار می کند . آیا دم او تکان می خورد آیا این نشانه سگ خوشحال است ، وقتی که سگ خوابیده به او نزدیک شوید . به کودکتان اجازه بدهید به سگ درحال خواب نگاه کند ، این کار اجازه می دهد کودکتان به دنیای سگ ها وارد شود.

راهکار های کاهش ترس کودک نوپا و نوزاد

درشرایط ایده آل ، دنیای نوزاد سرشار از آغوش امن و پر از آرامش والدین است . صداهای بلند ، غریبه ها یا هر چیزی که این آغوش را بگیرد ، باعث ترس او می شود ، یک نکته ساده برای حفظ آرامش کودک این است که برنامه منطقی برای زندگی او داشته باشید . همچنین تعداد افرادی که وارد زندگی نوزادتان می شوند ، محدود کنید ، رابطه خودتان با فرزندتان را بهبود ببخشید ، مرتب او را در آغوش بگیرید . با او ارتباط چشمی برقرار کنید یا آواز بخوانید . این کارها حس اعتماد را در ذهن نوزاد ایجاد می کند . این حس اعتماد باعث می شود نوزاد شما در برابر اضطراب مقاومتر باشد.

علل ترس کودکان تا 6 ساله

کودکان سه یا چهار ساله می دانند که فکر کردن درباره آینده می تواند باعث نگرانی شوند . آنها می دانند افکارمنفی احساس بدی به شما می دهند ، خیلی بعد تر یعنی در هفت سالگی کودکان به این نتیجه می رسند که افکار مثبت می توانند باعث خوشحالی شوند . باوجود این آگاهی ، کودکان هنوز هم آن قدر قدرت تمرکز ندارند که افکارخود را مدیریت کنند . به همین خاطر حرف زدن با کودکان در مورد ترس کار بیهوده ای است.

 

امیواریم راهکار پیشنهادی ( ترس در کودکان و راهکارهای آن ) بتواند به رفع ترس در کودکان شما کمک شایانی داشته باشد .

این مقاله توسط سرکار خانم مهرنوش ایرانشاهی مربی پیش مهد مکتب آبی نهیه و در خدمت شما عزیزان قرار گرفته است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.