سرگرم کردن و آموزش کودکان و راهکارهای پیشنهادی

در این روز های سخت و پر استرس شیوع بیماری کرونا و قرنطینه شدن کودکان در منازل ، قطعا شما به عنوان والد دنبال راه کار هایی هستید برای سرگرم کردن و همچنین آموزش های هدفمند . در این نوشته از مجله خبری مکتب آبی سعی میکنیم به تفضیل ، راهکار ها و سرگرمی های خانگی هدف داری را به شما معرفی کنیم .

پیتزای نان گندم

آیا کودک شما به طور باورنکردنی پیتزا دوست دارد؟
قراره با هم یک تیم آشپزی تشکیل بدیم.
طرز تهیه از ما ، آشپزی ازشما و کودکتان.

برای تهیه این میان وعده خوشمزه و کامل شما می توانید مقداری سس را روی چند برش نان کامل گندم (نان تست گندم) بریزید و پخش کنید تا همه نان آغشته شود ، پیاز خرد شده ، فلفل دلمه ای ،گوجه فرنگی ، قارچ ، زیتون ، را روی آن قرار دهید . در این مرحله پنیر پیتزا را روی تمام مواد بریزید . برای بهتر شدن طعم پیتزا کمی آویشن روی آن بپاشید اجازه دهید برای چند دقیقه باحرارت متوسط درون فر بپزد.
کودکتان را درگیر کنید . وقتی کودکان خود در تهیه غذا شرکت کنند تمایل دارند تا غذاهای سالم بیشتری دربشقابشان داشته باشند . وظایفی را متناسب با توانایی کودکتان برای آنها در نظر بگیرید .

مجسمه بازی

چند تا از آهنگهای مورد علاقه فرزندتان را انتخاب کنید و با صدای بلند اجرا کنید . از کودکتان بخواهید برقصند ولی به محض توقف آهنگ در هر موقعیت و حالتی که هستند ثابت و توقف کنند ، حتی اگریک لنگه پا هستند،باید در همان وضعیت بی حرکت بمانند . برای اینکه هیجان بازی را بالاتر ببرید می توانید از بچه ها بخواهید ادای خاصی در بیاورند و بعد در همان حالت ها ثابت بمانند .به کودکتان یک مدال بدهید . میتوانید با روبان مدال هایی درست کنید و گردن کودک بیاندازید.

داستان طنز بسازید !!

این یک بازی ایده آل برای والدین و کودکانشان است . به دو گروه تقسیم شوید . هر گروه یک پاکت پر از اجسام سفت مانند قاشق ، اسباب بازی ، جوراب ،توپ و یا هر وسیله مناسبی که در دسترس دارید .هر گروه  ۱۵ دقیقه فرصت دارد تا درباره اجسامی که در اختیار دارد ایده و داستان طنز بسازد این بازی بیشتر از اینکه بین دو گروه رقابت ایجاد کند ، بازی ای بسیار جالب و سرگرم کننده ست.

بازی تصویرسازی ذهنی .

هدف:بازی تصویر سازی ذهنی به پرورش تخیل در کودک شما کمک می کند و کودک با بهره گیری از آن دنیاهای جدیدی را برای خود خلق می کند.
روش بازی : تصور کردن خلاقیت را برای آرام کردن ذهن و بدن به کار می گیرد . در این روش کودک باید رویدادهای خوشایند را در ذهن خود تصور کند . از کودک بخواهید خود را درشرایطی که دوست دارد تصور کند ، خاطره های شاد و دلپذیر را در ذهن خود بازسازی کند یا خود را در مکان های شاد وزیبا تصور کند ،تصور کردن سخن گفتن ذهن است و کمک می کند تا فکرها و تصورات ناخوشایند و منفی و نگرانی ها از ذهن بیرون بروند . تصویرسازی ذهن را آرام می کند‌ . یکی از راههای کمک به کودک در تصویرسازی تصور کردن رنگ مورد علاقه آنهاست . از کودک بخواهید تا چشمانش را ببندد و رنگی را در ذهنش تصورکند که به او احساس امنیت و آرامش می دهد . با چشمان بسته با هر تنفس خود رنگ را به درون بدن خود بکشد و در تمام بدن خودپخش کند . اینقدر این کار را ادامه دهد تا بدنش از رنگ مورد علاقه و آرامش بخش پر شود . در این بازی تصور یک صدای گوش نواز ، یک عطرخوش ، گرما ، نور هم می تواند جایگزین رنگ شود . هماهنگی بین تصویر و تناسب آن با ،سن کودک بسیار اهمیت دارد .

ساخت خمیربازی خانگی:این کارروبابچه هاتجربه کنید.

وسایل لازم:یک پیمانه آرد،یک پیمانه آب،دوقاشق چایخوری پوذرتارتار(این ماده رامی توانیدحذف کنیداین ماده به نرمی وشکل پذیری خمیربازی کمک خواهدکرد،ازمغازه های قنادی قابل تهیه ست).یک سوم پیمانه نمک.یک قاشق غذاخوری روغن گیاهی.
روش تهیه:درقابلمه یک پیمانه آرد،یک سوم پیمانه نمک،رامخلوط می کنیم،نمک چسبندگی خمیرراازبین می برد.وازفاسدشدن آن جلوگیری می کند‌.سپس یک پیمانه آب ویک قاشق غذاخوری روغن رابه آن اضافه کرده وبهم می زنیم .زمانیکه موادخودش راگرفت ،تاحدی که وقتی قاشق راته قابلمه می کشیم خط آن راببینیم رنگ خوراکی رااضافه می کنیم وبه هم می زنیم .هم زدن راادامه دهیدتازمانی که موادبه دورقاشق شماجمع شودوحالت خمیری بگیرد.سپس آن راازقابلمه خارج کرده ودریک نایلون یاظرف دردارقراردهیدتاکمی خنک شود.سپس می توانیدباورزدادن آن اگرگلوله ای درخمیرباقی می ماندبازکنید.خمیربازی برای بازی کودکتان آماده ست.والدینی همراه وخلاق باشید.

رشد و تقویت حس لامسه ! تمرین تمرکز و افزایش دقت.

هدف:تقویت رابطه عاطفی والدین وکودک ،گذراندن زمانی شادکنارهم،رشدوتقویت تشخیص وشناخت،تقویت حافظه کودک ،بالابردن توان تمرکزکودک،تقویت مهارت بیانی.
روش بازی:
یک جعبه که دوطرف ،سوراخی به قطری که دست کودک بتواندازآن عبورکنددارد.سوراخ هارابایک تکه کاغذ نرم یاپارچه،به طوری که بشودآن رابه عقب زدبدون آنکه داخل آن دیده شودپوشانده می شوند.چنداسباب بازی یاچیزهای کوچکی که کودک آن هارامی شناسد.داخل جعبه می گذاریم .جعبه راجلوی کودک می گیریدوازاومی خواهیددستش راداخل جعبه کندبالمس کردن تشخیص دهدآن چیست؟وقتی کودک شی راتشخیص دادشی راازجعبه خارج می کنیدتامعلوم شوددرست تشخیص داده یانه؟
اشیاداخل جعبه به فراخورسن کودک می توانندساده یاپیچیده باشند.اگرکودک باراول تشخیص ندادمی توانیدچندباراین بازی راانجام دهیدتاکودک تجربه کندومسلط شود.

راهکار های ارائه شده توسط خانم ایرانشاهی مربی توانمند مکتب آبی ، روزانه در دسترش شما عزیزان خواهد بود و می توانید در صفحه اینستاگرامی ایشان ملاحظه بفرمایید .

[qodef_button size=”” type=”” hover_animation=”” target=”_blank” icon_pack=”” font_weight=”” text=”مراجعه به صفحه اینستاگرامی” link=”https://instagram.com/mmehrrnooosh111111″]

در ادامه به راه کار هایی که تیم کودک لندز تهیه کردند اشاره خواهیم کرد .

ساخت کاردستی

ساخت کاردستی برای بچه‌ها جذابیت دارد و در کنار آن می‌توانند چیزهای زیادی یاد بگیرند. می‌توانید یک شخصیت پسر یا دختر روی مقوا بکشید و دور آن را با قیچی ببرید. سپس با کاغذهای رنگی لباس، کفش، کلاه آفتاب‌گیر و عینک آفتابی برایش درست کنید و البته راه‌های مراقبت از پوست در برابر آفتاب را هم به فرزندتان بیاموزید.

نمایش عروسکی

 شخصیت‌های داستان می‌توانند عروسک‌های فرزندتان یا نقاشی‌هایی که کشیده‌اید و دور آن را بریده‌اید، باشند. اگر نمایش عروسکی را کمی شاد و خنده ‌دار اجرا کنید، نکات آموزشی داستان بیشتر در ذهن بچه‌ها می‌ماند.

ورزش گروهی

ساعاتی را هم به ورزش و تحرک اختصاص دهید. مبل‌ها را کنار بکشید و یک آهنگ ورزشی بگذارید. لباس‌ مناسب ورزش بپوشید و با هم کمی نرمش کنید

سایه بازی

بازی با سایه‌ها برای بچه‌ها لذت‌بخش است. چراغ‌های اضافه را خاموش کنید و روی دیوار با سایه اشکال مختلف بسازید. از بچه‌ها هم بخواهید در این کار شرکت کنند.

امیدواریم که این راهکار ها برای کودک شما و برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا موثر بوده باشه .

به زودی بخش دوم این راهکار ها از طریق وبلاگ آموزشی مکتب آبی در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت . 

ممنون خواهیم شد تا اگر راهکاری مد نظر شما هست و یا سوالی در ذهن شما هست با ما در بخش نظرات در میان بگذارید . 

“هدف ما در مکتب آبی تربیت نسلی موفق ، خلاق و با استعداد در زمینه های گوناگون است”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.