پایش پیشگیری و درمان اختلالات ارتوپدی

مکتب آبی > رویداد ها  > پایش پیشگیری و درمان اختلالات ارتوپدی

پایش پیشگیری و درمان اختلالات ارتوپدی

پایش پیشگیری و درمان اختلالات ارتوپدی:

 

 ساختار سیستم حرکتی بدن انسان از موقع تولد تا بلوغ دائماً در حال تغییر است و مسلماً بیماری‌های اسکلتی و عضلانی بچه‌ها در بسیاری موارد با بزرگسالان متفاوت بوده یا درمان متفاوتی دارد. بدن کودکان در حال رشد است و این نکته هم تبعات مثبت و هم منفی دارد.

بسیاری از بیماری‌های سیستم حرکتی بیماران اگر به درستی و به موقع درمان شوند با اقدامات ساده‌ای قابل حل هستند و در صورت تأخیر در درمان نه تنها نتیجه درمانی مناسبی حاصل نمی‌شود بلکه رشد استخوان و عضلات تحت تأثیر قرار گرفته که ممکن است تا پایان عمر زندگی فرد را متاثر کند.

از طرف دیگر به علت توانایی بسیار بالای بدن کودکان در بهبود و ترمیم ضایعات، درمان بسیاری از آسیب‌های اسکلتی بدن در سنین پایین راحت‌تر و موفقیت آمیز تر از بزرگسالان است.

در مقالات مبحث “کودکان” سعی می‌شود مشکلات اختصاصی سیستم اسکلتی و عضلانی کودکان بررسی شود.

تیم مکتب آبی در نظر دارد با همکاری با مرکز فوق تخصصی ارتوپدی دکتر سید سیامک رضانژاد به غربالگری کودکان مکتب آبی بپردازد.هدف از این کار پیشگیری و درمان اختلالات ارتوپدی از قبیل صافی کف پا ، اختلالات ستون فقرات ، گودی کمر ، پای پرانتزی ، پای ضربدریی و …. می باشد.

 

بهترین شیوه برای کاهش عوارض ناشی از صافی کف پا استفاده از برنامه ها تقویتی عضلات کفپا و همچنین استفاده از ارتتوز مناسب پا همان کفی های طبی است که به تشکیل و تکمیل قوس کف پا کمک کرده و عوارض ایجاد شده در اثر صافی کف پا را کاهش می دهند.

عوارض صافی کف پا ممکن است که از کودکی با فرد همراه باشد و یا به صورت اکتسابی ایجاد شود یعنی ممکن است فرد دچار یک بیماری شده یا در اثر استرس های طولانی مدت که بر اثر راه رفتن ها و استادن های طولانی مدت بر پا وارد می شود و یا یماری هایی مانند آرتریت روماتوئید که در اثر افزایش سن رخ می دهد بر اثر تغیرات لیگامانی یا تغیر در ساهتار ذاخلی کف پا،قوس پا افت کرده و صافی کف پا ایجاد شودو از آنجایی که کودکان خود قادر به تشخیص این این اختلال نیستند لذا بهتر است که والدین از حدود سنین ۳ تا ۵ سال به این قضیه توجه کنند ، خصوصا اگر راه رفتن کودک کمی مسخره به نظر می رسدو کودک بیشتر بر روی لبه خارجی پای خود راه می رودو یا از درد های مبهم در ناحیه عضلات ساق شکایت دارد بهتر است که کودک توسط پزشک متخصص تحت معاینه قرار بگیرد . کودکانی که دارای درجاتی از شلی لیگامانی هستند ، معمولا به احتمال زیاد در بزرگسالی دچار کف پای صاف خواهند شد که این مشکل بزرگ در اینده سلامت کودکان خواهد بود. از نگاهی دیگر در سنین پایین برای پیشگیری و حتی درمان مشکلات و ناهنجاری هایستون فقرات و کف پا هزینه های درمان در مقایسه با افرادی که دچار این عوارض در سنین بالاتر هستند غیر قابل مقایسه بوده و بطور چشمگیری هزینه ها کم می باشدو اگر در کودکی مشکل ، شناسایی و درمان نشده باشد ، در بزرگسالی هزینه های بسیار زیادی را برای فرد بدنبال خواهد داشت.

هدف از درمان صافی کف پا در سنین کودکی ، تنها اصلاح این قوس ها نیست ، بلکه پیشگیری از بروز عوارض جدی در سنین بزرگسالی است . اگر چه این احتمال وجود دارد که صافی کف پای دانش آموزان هیچگاه درمان قطعی نشده و آنها مجبور باشند برای همیشه از کفی استفاده کنند ، اما این افراد در آینده دچار اختلالات زانو نظیر پای پرانتزی و یا ضربدری و همچنین عوارض کمر درد ناشی از صافی شدید کف پا نخواهند شد. این مهم ، ارزش درمان صافی کف پا است.

بطور کلی باید دانست که وضعیت پای دانش آموزان از اهمیت بالایی برخوردار است ، زیرا با وجود شکل ها و مدل های متنوع و بعضا بدون در نظر گرفتن مهندسی طراحی و اهمیت پای سالم ، شاهد اختلالات روز افزون در کودکان هستیم. که علاوه بر جنبه های سلامتی از جنبه های روحی نیز برای والدین حائز اهمیت بوده و نیاز به دقت و بررسی دقیق تر دارد.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت