قرنطینه ، فرصتی برای آموزش و سرگرمی کودک در خانه

در ادامه پست سرگرمی و آموزش کودک در خانه ، قرار است که آموزش های هدفمند و سرگرمی های خانگی را با شما به اشتراک بگداریم . نگهداری کودکان در خانه و اجتناب از مراجعه به مراکز آموزشی مانند مهد کودک ها و مدرسه در جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ، والدین را بر این داشته که قصد آموزش کودک خود را در خانه داشته باشند و ترجیحا این بازی ها با هدف آموزش کودک خود همراه باشد .

لذا تیم تولید محتوا مجله خبری مکتب آبی سعی در معرفی این آموزش ها به شما والدین عزیز داشه است .

شما را به آشنایی بیشتر با این آموزش ها دعوت میکنیم .

شعبده بازی کودک در خانه

شعبده بازی

می توانید بدون استفاده از قفل و رنجیر و تنها با چند لیوان یا بطری آب و با کمک چند ترفند شعبده بازی بچه ها را به سادگی سرگرم کنید . چند لیوان بردارید و زیر یکی از آنها سکه بگذارید . سپس از بچه ها بخواهید حدس بزنند سکه زیر کدام لیوان است ، اگر کمی زرنگ باشید می توانید لیوان ها را نزدیک لبه میز قرار دهید و خیلی آرام سکه را پایین بیندازید به چشمان هیجان زده بچه ها نگاه کنید و تعجب و شگفتی آنها را از غیب شدن سکه ببینید.

بازی بسکتبال کودک در خانه

بسکتبال درخانه «بازی پرتاب جوراب»

این بازی مشابه بازی بسکتبال درخانه است . با این تفاوت که به جای تور از سبد لباس استفاده می کنید .
آنچه نیاز خواهید داشت:
یک دسته جوراب ،یک سطل یاسبدلباس.
نحوه بازی : جوراب را به صورت توپ های کوچک رول کنید . سرش راببندید .سبد لباس را چند متر دورتر از جایی که ایستاده اید قرار دهید (دوری یا نزدیکی کودک از سبد بستگی به توانایی و سن کودک دارد) به نوبت جورابها را داخل سبد پرتاب کنید . هر دفعه که جوراب را داخل سبد پرتاب می کنید کمی به عقب بروید . این بازی یک نمونه جذاب بازیهای خانگی است . والد عزیز لطفا با کودک هم بازی شوید.

لی لی بازی کودکان در خانه

لی لی در خانه

این بازی دوست داشتنی را می توانید داخل خانه نیز انجام دهید . می توانیدجدول بازی لی لی را روی هر سطحی بکشید ، با استفاده از یک نوار چسب کاغذی ۹ خانه روی فرش یا زمین ایجاد کنید تعداد خانه ها بستگی به توانایی و سن کودک شما دارد . متوانید تعداد را کم و زیاد کنید.

مهره بازی کودکان

مهره بازی 

تعدادی مهره ی بزرگ و کوچک را درون کیسه ای بریزید و از فرزندتان بخواهید مواردی را که درخواست می کنید،به شما بدهد . مثلا ۳ مهره بزرگ و یا ۲ مهره کوچک بده.حتی می توانید با استفاده از آجیل یا میوه هم این بازی را انجام دهید . مثلا از کودک بخواهید به شما پنج فندوق .هشت بادام،سه پسته،یک خیار،دوهویج بدهد.برای بچه های کوچکترفقط تشخیص ودرک کافی است شمارش ضرورت ندارد.این بازی تقویت حس لامسه ، افزایش واژگان درکی ، (رنگ،سایز،اشکال هندسی و…) افزایش دقت و افزایش حافظه شنیداری است.

نقاشی دیواری کودک در خانه

نقاشی دیواری

«ایجاد فضایی تازه برای نقاشی کردن کودک ،کودکان ۴ تا ۳ سال برای نقاشی کردن دست خود را از بازو تکان می دهند و کمتر از مچ دستشان استفاده می کنند بنابراین کاغذهای بزرگ مناسب تر است»

.اگر کاغذهای بزرگ در دسترس ندارید می توانید کاغذهای کوچکتر را بهم وصل کنید و یه صفحه بزرگ نقاشی برای کودکتان بسازید.

بازی شنوایی با کودکان

بازی شنوایی

«هم بازی هم تقویت و رشد شنوایی کودک»

کودکان از گوش هایشان برای دریافت حجم وسیعی از اطلاعات درباره جهان اطراف خود استفاده می کنند . شنیدن همچنین در یادگیری زبان به آنهاکمک می کند و رشد مغزی شان را نیز تحریک می کند.
این بازی آموزشی و سرگرم کننده برای بچه های کوچکتر است.
آنچه نیاز خواهید داشت:
بسیاری از وسایلی که دارای صدای مجزا و واضحی هستند.
نحوه بازی : دسته ای از وسایل با صداهای متمایز و خاص مثل شانه ، بشقاب ، قابلمه ، کتاب ، خودکار ، بطری ، اسباب بازی ، ساعت،… جمع آوری کنید.
وسایل را روی میز قرار دهید و از کودک بخواهید که یک صدا یا موسیقی با آنها ایجاد کند . سپس وسایل را کنار هم بگذارید و از کودک بخواهید چشم هایش را ببند . سپس یک وسیله را انتخاب کنید و با آن صدایی ایجاد کنید . کودک باید صدای اشیا را تشخیص دهد.

امیدواریم که این بازی ها به شما کمک کند ، در این روزها که مجبور به ماندن در خانه و به اصطلاح قرنطینه در مقابل ویروس کرونا هستید ، کمک شایانی به سرگرم شدن کودک شما در خانه و همچنین آموزش های هدفمند کودک در این راستا باشد .

“هدف ما در مکتب آبی تربیت نسلی موفق ، خلاق و با استعداد در زمینه های گوناگون است”

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.