درباره ما

مکتب آبی اولین مرکز تفریحی و آموزشی کودکان در غرب تهران می باشد و در راستای استعدادیابی و آموزش هدفمند به کودکان طرح ریزی و اجرا شده است و هم اکنون در راستای اهداف خود مشغول به کار می باشد.

تماس با ما

آدرس: تهران ، شهر جدید اندیشه،

فاز ۴ ، چهار راه ارغوان ، خیابان توحید شمالی ، خیابان علامه جعفری ، مکتب آبی

تلفن:02165352935 و 02165340486

ایمیل: info@maktababi.ir

© تمامی حقوق این سایت مربوط به مکتب آبی می باشد.

ریشه یابی و حل دزدی کودکان

ریشه یابی دزدی در کودکان و راهکار های آن

 


آیا کودک من دزد است ؟
بسیاری از والدین که به تربیت کودک خود حساس هستند می بینند که فرزندشان وسایل دیگران را بدون اجازه و یا حتی یواشکی بر می دارند و سعی می کنند آنرا برای خودش نگه دارد . 

با این مقاله از مکتب آبی همراه باشید تا به ریشه یابی دزدی در کودکان و همچنین به راهکار های حل این مشکل بپردازیم .

پدر و مادر خانواده نگران می شود و از خود می پرسد که :
آیا بچه من دزد است ؟
با دزدی کردن کودکمان چه کنیم
چرا کودکم وسایل دیگران را بر می دارد ؟
آسیب های این کار برای کودکم چیست ؟
آیا همه کودکان این کار را انجام می دهند ؟
چه طور می توانم جلوی این کار را بگیرم ؟
آیا ممکن است دزدی کردن برایش عادت شود ؟
اصولا مفهومی به نام دزدی برای کودکان تا سنین خاصی شناخته شده نیست! بنابراین اگر کودک سه ساله ای وسیله ای را بدون اجازه برداشته و نگه داشته است نمی توان کار او را دزدی نامید.
رشد این مفهوم در ذهن کودکان به آهستگی و پس از شکل گیری حس مالکیت در آنها اتفاق می افتد. در اوایل کودکی او هنوز نمی داند استفاده از وسایل توسط افراد مختلف و مالکیت هر کدام از آنها و در یک کلام حریم خصوصی اشخاص به چه معناست!
بنابراین نباید به کودکان خود اتهام بزنیم در
پنج سالگی، گاهی کودک، چیزی را که مال خودش نیست و از آن خوشش آمده بر میدارد بدون این که بداند این کار درست نیست.
اصلا چرا بچه‌ها دزدی می‌کنند؟
کودکان به چند دلیل ممکن است گاهی وسایل و اسباب‌هایی را که مال آنها نیست، بدون اجازه بردارند. این دلایل، هم در کودکان مختلف و در شرایط محیطی متفاوت فرق می‌کنند
زمانی که والدین متوجه می‌شوند کودک‌شان بدون اجازه چیزی را برداشته است، باید تذکرهای لازم را همان موقع به کودک بدهند.برای مثال به او بگویند: «این وسیله مال تو نیست و نباید آن را بدون اجازه برداری» و یا «آن وسیله را پس بده و عذرخواهی کن.» پدر و مادرانی که تمایل دارند کودک هیچ نوع کمبودی را احساس نکند و از همه امکانات کاملا شبیه به همسالان خود برخوردار باشد، ممکن است در مواردی که برخلاف میل کودک، چیزی را تهیه نکنند و با چنین رفتاری از سوی کودک مواجه شوند. اولا خوب است بچه‌ها از دوران کودکی، بدانند که هر خانه‌ای شرایط خاص خود را دارد و آنها نباید دایما خود را با دوستان‌شان مقایسه کنند. تجربه تحمل در برابر ناکامی، پدیده‌ای است که باید از دوران کودکی در انسان رشد کند و موجب رشد سالم انسان ‌‌شود.

عواملی که می تواند این مساله را ایجاد کند چیست ؟
بچه‌ها از طریق مشاهده والدین بسیاری از رفتار‌ها را یاد می‌‌گیرند. گاهی والدین چیزی که متعلق به آنها نیست را بر می‌‌دارند. برای مثال لوازم اداره خود را بر می‌‌دارند و در خانه استفاده می‌‌کنند. این کار ممکن است در نظر کودکان به معنی آن باشد که در مواردی دزدی صحیح است همچنین کودکان از دیدن فیلم‌ها و قصه‌هایی که قهرمان آنها دزد و سارقی است که از جذابیت خاصی برخوردار است و با استفاده از توانایی‌های خاص خود مبالغ هنگفتی به جیب می‌‌زند، الگو می‌‌گیرند. همه اینها برای آموزش این نکته کافی است که یک راه برای تامین نیازها، برداشتن وسایل دیگران است
گاهی وقتها کودک برای جلب توجه والدین دست به اینکار می زند زمانی که فرزند ما کارهای شایسته انجام می دهد و واکنش مثبت ما کم است و تصور ما به عنوان والد این است که همیشه باید اینکار راانجام دهد و در عوض واکنش ما در کارهای ناشایست و ناپسند بسیار بیشتر است نا خودآگاه کودک ما برای گرفتن توجه بیشتر این عمل که ازنظر ما ناشایست هست را بیشتر انجام می دهد تا توجه ما را به خود معطوف کند و هر چه واکنش ما به این رفتار بیشتر باشد تعداد تکرار این رفتار بالاتر می رود
از تکرار این گونه رفتارها نباید به سهولت گذشت و باید توجه داشت که تغییر یک رفتار مداوم کاری پیچیده‌تر است.
بزرگی گفته است که مراقب افکارت باش زیرا به رفتار مبدل می‌‌شود. مراقب رفتارت باش زیرا به عادت مبدل می‌‌شود، مراقب عادات‌ات باش زیرا به شخصیت تو مبدل می‌‌شود و شخصیت تو تقدیر تو را رقم می‌‌زند.
والدین در مقابل دزدی کودکان چه باید بکنند ؟
نیازهایش را بشناسید
فرصت مناسبی را به شناسایی نیاز های او اختصاص دهید.
به جای آنکه بگویید:
مگر تو چه کم و کسری داری که این کار را می کنی ؟ می توانید بگویید : دوست دارم در یک فرصت مناسب با هم بنشینیم و مسائل مختلفمان را مرور و بررسی کنیم ، تو چه زمانی را پیشنهاد می کنی ؟
با او منطقی برخورد کنید
مثلا به جای آن که بگویید چشمم روشن! از چه کسی این کارهای زشت را یاد گرفته ای ؟ می توانید بگویید: این دفترچه که توی کیف توست مال دوستت است. باید به او برگردانی! و هنگام ادای این جمله لحنی جدی و قاطع اما بدون سرزنش داشته باشید.
اگر برای حفظ آبرویش در نزد شما به انکار موضوع  پرداخت  قبول نکنید ولی او را دروغگو نخوانید بلکه با همان قاطعیت ، جمله ی خود را تکرار کنید و اگر لازم شد وسیله برداشته شده را در بیاورید و باز هم با تاکید بگویید: این وسیله را باید به دوستت برگردانی چون مال اوست.
راه حل را برایش شفاف کنید
تا از بن بستی که در آن گرفتار شده نجات پیدا کند. طوری با او صحبت نکنید که مجبور به دروغ گفتن شود. مثلا به جای آنکه بگویید : چرا این کار را کردی؟ هان؟ زود بگو چرا پول های دختر خاله ات را برداشتی؟ می‌توانید بگویید: پول های دختر خاله ات را هر چه زودتر به او برگردان.
گاهی می‌‌توان به صورت غیر مستقیم و در قالب داستان و قصه کودک را با ناپسند بودن چنین اعمالی آشنا کرده و او را از عواقب آن آگاه ساخت و گاه می‌‌توان موضوع را مستقیم با کودک خود در میان گذاشت

 

روش های درمان دزدی:
درمان دزدی باید براساس محبت و در محیطی آرام انجام شود. برای درمان  روش های زیر پیشنهاد می گردد :
۱-بدون اینکه لقب و برچسب دزد به کودک داده شود ، باید کودک متوجه گردد که اطرافیان متوجه عمل زشت او شده اند ، ولی برای اینکه رسوا نشود چنانچه قول دهد که عملش را دیگر تکرار نکند ، دزدی او افشاء نخواهد شد. به بیان دیگر ، برای کودکانی که بار اول دست به این عمل می زنند کافی است که آنان را متوجه عمل ناشایست شان بکنیم .
۲-از کودک باید شیء دزدیده شده را پس گرفت و به صاحبش بازگرداند ، با این عمل کودک متوجه می گردد که اعمال و رفتارش تحت کنترل دقیق سایرین است .
۳-نصیحت کودک با شیوه ای صحیح و منطقی در کاهش و از بین رفتن عمل دزدی بسیار مفید و مؤثر است .
۴-ارضای نیازهای مادّی ، اعتماد به کودک ، صحبت صادقانه و بی پرده با کودک ، دورکردن وسایلی که وسوسه دزدی را در کودک افزایش می دهد ، دادن پول توجیبی ، دادن عزّت نفس و کرامت بخشیـدن بـه کـودک ، بـازداشتن از تمـاشـای  فیلم هایی که در آنها دزدی انجام می شود ، دادن اختیارات به کودک در خرید برخی از مایحتاج منزل و … درکاهش و درمان دزدی بسیار مؤثر است .

از شما سپاس گذاریم که با خواندن این مقاله ، سعی در حل مشکل دزدی در کودکان خود را دارید . با رفع این مشکل در کودکی می توان امنیت جامعه خود را تضمین و این آموزش ها را به نسل های بعدی منتقل کرد 

این مقاله توسط مربی توانمند مکتب آبی خانم لیلا صادقی فر تهیه شده و در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است .

“در دوران کودکی باید فرصت آزمون و خطا را برای فرزندمان فراهم کنیم”

۲ دیدگاه
  • ناشناس
    پاسخ
    ارسال شده در3:27 ب.ظ,مارس 13, 2020

    عالی بود خیلی سپاسگزارم، پسرم پنج سالشه و برای کیم تولدش شمعی رو انتخاب کرد که تناسبی با میکشم نداشت و من خودم مدل دیگه ای انتخاب کردم و بعد که به خونه اومدیم دیدم اون شمع رو هم یواشکی با خودش آورده بود خونه و برای اولین بار بود و الان با خواندن مقاله شما متوجه شدم که باید اجازه میدادم شمع تولدش رو خودش انتخاب کنه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت