آیا بازی های آوازی در رشد کودک موثراست؟

با نگاهی به تجارب مادران و مربیان در استفاده از ابزاری مناسب در ارتباط با کودکان به اهمیت بازی های آوازی در دوران کودکی پی می بریم ، بازی به همراه آواز جزئی جدایی ناپذیر از زندگی کودک است . کافی است به غذا و تنوع عناصر فرهنگی ویژه کودکان (لالایی ها ، متل ها ، بازی های آوازی و …) در فرهنگ عامه نگاهی بیاندازیم . 

آنگاه خواهیم دید که در پاسخ به این نیاز کودک چه گسترده و چه ماهرانه ره توشه هایی وجود داشته است . چرا بازیهای آوازی را باید یک بخش مهم در زندگی و رشد کودک به شمار آورد ؟

با مجله خبری مکتب آبی همراه باشید !!!

متخصصان و طراحان آموزشی برای این پرسش دلایل بسیاری ارئه کرده اند که در اینجا برخی از آن ها را بیان می کنیم :

بازی های آوازی موجب شادمانی و لذت کودک است.

بازی های آوازی مهارت های شنوایی را رشد و از این طریق باعث تقویت توانایی های حسی و حرکتی ، هماهنگی اعضای بدن ( شناخت و استفاده از دست چپ و راست و سایر اعضای بدن و …) و در نهایت رشد شناختی می شود .

بازی های آوازی موجب تعادل و رشد هیجانی ( عاطفی ) کودک می شود .

بازی های آوازی به درک فضایی کودک کمک می کند .

بازی آوازی

به طور مستقیم باعث رشد کلامی کودک می شود و در رشد قابلیت های گفتاری ( افزایش انعطاف و گستردگی صدادهی حنجره ، بیان خلاق و … ) نقش بسزایی دارد .

بازی های آوازی موجب تحرک و رشد اجتماعی کودک می شود .

بازی های آ وازی تاثیر فوق العاده ای بر روی فرد در گروه و شکل گیری نقش اجتماعی او دارد . بازی های آوازی احتمالا اولین تجارب اجتماعی هستند که کودک در آن ها تمایل خود را به مشارکت و سهیم بودن با دیگران بروز می دهد .

بازی های آوازی در آشنایی با پیشنه فرهنگی کودک نقش مهمی دارد . وقتی کودکان آوازهای فولکلوریک یا آوازهای اقوام مختلف را یاد می گیرند گام بلندی در راستای آگاهی از فرهنگ خود بر می دارند .

بازی های آوازی به مثابه وسیله ای توانمند در راستای آموزش مفاهیم مختلف به کار می رود . شاید مهمترین اثر بازی های آوازی برای کودکان این است که به زیبایی شناختی کودک کمک شایان می کند . این فعالیت ها با برانگیختن تصورات و در هم آمیختن احساسات و عواطف می توانند کمک بی نظیری برای گسترش این جنبه از رشد کودک باشند .

“در مکتب آبی اصل آموزش بر پایه ی بازی و سرگرمی بنا شده و نقش آن در رشد ذهنی کودکان انکار ناپذیر است”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.