رشدوتقویت مهارتهای اجتماعی

راه کارهای رشدوتقویت مهارتهای اجتماعی درشرایط قرنطینه.

با سلام خدمت همراهان مکتب آبی

در این روزهایی که به دلیل شیوع کرونا خانه نشین شده ایم و در قرنطینه به سر میبریم ؛ تعامل کودکمان با همسالان خود به شدت پایین آماده است و این باعث عدم رشد مهارت های اجتماعی آنها میشود ؛ در این نوشته(رشد و تقویت مهارتهای اجتماعی) سعی کردیم تا با ارائه راهکارهایی این مهارت ها را در خانه تقویت کنید .

با ما همراه باشید 

استفاده ازعروسکهای انگشتی

یکی از راه های تقویت مهارت های اجتماعی در فرزند استفاده ازعروسک های انگشتی است ، با استفاده ازاین ترفند و در صورت امکان با تغییر صدا ، تبدیل به دوستی هم سن وسال و جدانشدنی برای فرزند خردسال خود شوید و دائما درخانه با او صحبت کنید ، به کودکتان توضیح دهید که درمحیط پیرامونش چه اتفاقی درحال رخ دادن است ؛ حتی اگر کودک قدرت تحلیل این رویدادها را نداشته باشد ، این کار را انجام دهید ؛ زیرا توضیحات به آنها می فهماند که باید خود را برای یادگیری چیزهای بیشتری آماده کند و حداقل کارایی این توضیحات این است که کودکتان با الفاظ و لغات جدیدتری آشنا می شود . وسرانجام زمانی میرسد که آنان نیز می توانند در بحث شما مشارکت کنند و درست آن زمان است که شما میتوانید از تمایلات درونی فرزندتان باخبر شده و درنهایت از علایق اولیه آنان باخبر شوید.

با کودکتان به تماشای کارتون بپردازید

در زمانی که باکودکتان تلوزیون نگاه می کنید ، از او بخواهید درباره فیلم صحبت کند . والدین وظیفه دارند که برای علایق و قدرت تشخیص فرزندان خود احترام قائل شوند ؛ طوری که آنها باور دارند و می توانند فکر کنند و نیز نظراتشان برای والدین بسیار مهم است . اجازه دهید فرزندتان نظرش را درباره برنامه برایتان شرح دهد ؛ چرا که از این طریق شما نیز با افکار و سلیقه اش آشنا می شوید و همچنین در می یابید که کدام قسمت برایش اهمیت و جذابیت بیشتری داشته است . آیا این واقعیت رامی دانید که همین صحبت های به ظاهر کم ارزش چقدر در بارور شدن شخصیت اجتماعی فرزند شما موثرخواهد بود ؟! مطمئن باشید اگر یک برنامه ریزی صحیح در تقسیم اوقات خود داشته باشید این نوع ایجاد ارتباط هرگز لطمه ای به انجام دیگر وظایف شما وارد نخواهد کرد .

رشد و تقویت مهرات های اجتماعی

ارتباط با دوستان و هم سالان را قطع نکنید.

مهارتهای اجتماعی از طریق والدین به کودکان انتقال می یابند ! همچنین روش ارتباط برقرارکردن در شرایط خاص را ازشما تقلیدخواهند کرد ؛ پس بخاطر فرزندتان هم که شده است ، از وسایل ارتباط جمعی مفیدتر و کارا استفاده کنید ، ما در دوره ای هستیم که راههای ارتباطی محدود نیست ، و به شدت رو به گسترش است . از این رو مهارت های اجتماعی را در شرایط  محدود و خاص که کودکتان نمیتواند ارتباط نزدیک بگیرد به او آموزش بدهید . کودکتان روش شروع کردن ارتباط و ادامه دادن آن را در شرایط خاص از والدین می آموزد پس بخاطر فرزندتان هم که شده از راههای ارتباطی در شرایط کنونی به نفع فرزندتان بیشتر استفاده کنید و او را در مرکز تعاملات اجتماعی و گروهی از طرف مهد کودک‌ و یا گروه همسالان قرار دهید . آموزش مهارت های ارتباطی و رشد اجتماعی در شرایط خاص در ذهن کودکتان حک خواهدشد.

رشدوتقویت مهارتهای اجتماعی

به صحبت های جگر گوشه تان بادقت گوش کنید

یکی از مهمترین فواید این کار این است که به چگونگی حالات روانی او پی خواهید برد ، و اگر احیانا کودک شما از مسئله خاصی نگرانی داشته باشد قطعا این مشکل درگفته های او بروز خواهد کرد . بالاخره اینکه حتی اگر به هیچ وجه وقت گوش کردن به حرفهای فرزند خود را ندارید،حتما به او قول بدهید در فرصتی مناسب به حرفهایش گوش خواهید کرد ، و فراموش نکنید نوع برخورد شما در این میان حایز اهمیت است . زمانی که به صحبت های کودک خود گوش می کنید ، هرگز حالتی به خود نگیرید که او احساس کند می خواهید محکومش کنید ؛ زیرا دربسیاری از موارد یک برخورد نامعقول می تواند همه چیز راخراب کند و کودک را محتاط تر خواهد کرد ؛ و در نهایت موجب سلب اعتماد وی خواهد شد .

زمان خواب برای کودکتان داستان پخش کنید تا موضوع صحبتهای بعدی شما با کودکتان فراهم شود.

داستانهایی که در زمان خواب برای کودکتان پخش می کنید‌ . کاملا در ذهن آنها حک می شود ؛ بنابراین می توانید بسیاری از درس های اخلاقی و اجتماعی را در قالب داستان به او آموزش دهید . گاهی از او بخواهیدب رای شما داستانی را که شنیده تعریف کند ؛ زیرا این کار باعث بالا رفتن اعتماد به نفس و مهارت های اجتماعی می شود.

رشدوتقویت مهارتهای اجتماعی

به صحبت های کودک‌خردسالتان نخندید

یکی از نکات مهمی که باید هنگام صحبت با کودکتان رعایت کنید ، این است که هرگز نباید به صحبت های آنان بخندید ؛ مگر در صورتی که خود آنان این عمل را انجام دهند . باید تمام توان‌ خود را بکار ببندیم تا در این هنگام جدی برخورد کنیم . شاید بسیاری ازحرفهای کودکان برای والدین خنده دار باشد ؛ اما همین حرفهای به ظاهر بی اهمیت تمامی شخصیت ، او را تشکیل می دهد . اگر از شما برخوردی توام با تمسخر سر بزند ؛ کودک به شما اطمینان نخواهد کرد و در حقیقت در زمان صحبت ، خود را محدود می کند و درست در همین نقطه است که ارتباط شما با او سست خواهد شد.

این مقاله (رشد و تقویت مهارتهای اجتماعی) در مجله خبری مکتب آبی به همت مهرنوش ایرانشاهی گردآوری شده است ، امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشه و تونسته باشیم راهکارهای عملی برای سرگرمی کودکتان خدمتتان ارائه داده باشیم.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت