آموزش آماده سازی سبزه عید نوروز توسط کودک

درست کردن سبزه سفره هفت سین در خانه  در روز های قرنطینه میتواند از شیوع ویروس کرونا جلوگیری کند . خرید سبزه عید از افراد ناشناس که ممکن است با افراد بیمار در تماس باشند امکان ابتلا به بیماری کرونا را افزایش خواهد داد . لذا درست کردن سبزه عید در خانه میتواند کمک به سزایی از پیشگیری ما در رابطه با کودکان و افراد خانه باشد.

چنانچه این کار با کمک کودکان انجام شود میتواند به سرگرم کردن آنها در خانه و همینطور آموزش رشد و پرورش گیاهان به کودکان کمک به سزایی کند  .

شما میتوانید مراحل درست کردن سبزه عید در ادامه دنبال کنید و همچنین ویدئویی که تیم مجله آموزشی مکتب آبی برای شما عزیزان آماده کرده اند را تماشا کنید .

با ما همراه باشید !!!

برای کاشت سبزه عید با عدس مراحل زیر را بایستی پیش بگیرید تا نتیجه کار یک سبزه پرپشت و زیبا از آب درآید.
در ابتدای کار پس از اینکه عدس مورد نیاز را تهیه کردید تقریباً ۱۶ الی ۱۸ روز پیش از فرا رسیدن سال نو عدس ها را داخل ظرفی ریخته و کمی آب روی آن بریزید و ظرف را در دمای معمولی فضای اتاق قرار دهید. در این مرحله به خاطر اینکه آب جذب عدس ها می شود بنابراین بایستی میزان آب را زود به زود چک کنید و درصورت اینکه ملاحظه کردید آب آن خشک شده است مقداری آب ولرم به آن بیفزایید.

پس از اینکه چند روز سپری شد تغییراتی در شکل ظاهری عددها ملاحظه می کنید در این حالت وقت آن است که عدس ها را لایه پارچه نمدار بگذارید دقت کنید که در این مرحله جوانه زدن عدس ها کامل می شود پس نباید بگذارید عدس ها بی آب و خشک شوند برای جلوگیری از این کار می توانید با استفاده از اسپری دستمال را هر روز نمدار کنید.

هنگامی که مطمئن شدید که عدسها جوانه زدند بهترین کار این است که آنها را به ظرف اصلی انتقال دهید و پس از اینکه جوانه ها به اندازه کافی رشد کرده و سبز شدند، دستمال را از روی آن بردارید ولی همچنان دست از آبکشی و آبیاری عدس ها با اسپری برندارید بهتر است سبزه در محیطی همچون کنار پنجره قرار بگیرد که هوایی معتدل دارد.

باید بدانید چنانچه سبزه ها با نور طبیعی رشد کرده باشند سرسبزی بیشتری خواهند داشت بنابراین گاهی اوقات بهتر است اقدام به چرخاندن ظرف سبزه بکنید تا سبزه عدس به صورت کج رشد نکند.
تا عید نوروز همینطور به شکل مستمر روزانه اقدام به آبیاری سبزه تان بکنید تا زمان تحویل سال زیباترین سبزه را در سفره هفت سین تان بگذارید.

نکات تکمیلی برای تهیه سبزه عدس:

  • برای جلوگیری از خرابی و پوسیدگی عدس ها بهتر است هر روز آب آن را تعویض بکنید.

  • آبی که در درست کردن سبزه عدس استفاده می کنید بهتر است ولرم باشد.

  •  از قرار دادن سبزه عدس در محیطی که سرما و گرمای شدیدی دارد به شدت خودداری کنید و بدانید که بهترین دما برای رشد آن دمای معتدل است.

  •  هنگامی که رشد سبزه ها به حد دلخواه و معیار شما رسید می توانید شب ها در یک فضای خنکی از منزل خود قرار دهید تا بیش از اندازه رشد نکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.