چرا کودک من سلام نمیکند ؟

سلام کردن به دیگران به معنای شناخت افرادی که می بینیم و به آنها احترام می گذاریم می باشد یکی از دغدغه های والدین امروزی سلام نکردن فرزند خردسال آنان می باشد.

ممکن است شما به یک مهمانی دعوت شده باشید و با ورود شما میزبان برای خوشامدگویی به سمت شما بیاید و با شما و فرزندانتان سلام و احوالپرسی می کند شما در کمال ادب جواب از احوال پرسی را به جا می آورید اما فرزندتان یا پشت شما پنهان میشود و یا خیره به چشمان حاضرین می‌نگرد و یا صورت خود را به سمت دیگری می کند و رویش را برمی گرداند و به احوال پرسی دیگران توجهی نشان نمی دهد .

با این مقاله از مجله آموزشی مکتب آبی برای شما آماده شده است همراه باشید .

در آن لحظه چه احساسی دارید احتمالاً سعی می کنید که به شیوه های مختلف فرزندتان را مجبور به دادن سلام کنید اما تلاش شما بی فایده است در آن لحظه در مقابل دیگران احساس خجالت و ضعف می کنید
همه ما به اهمیت سلام کردن واقفیم اما هنوز برای فرزندمان مفهومی غیر انتزاعی و ذهنی دارد در صورتی که در نظر ما سلام کردن و خداحافظی و تشکر کردن رفتاری اصولی است نه انتخابی.

متاسفانه بسیاری از والدین می پندارند که سلام نکردن رفتاری بسیار بی ادبانه و نشانه بی احترامی کودک می باشد و گاهی والدین یکدیگر را سرزنش می کنند که فرزند مودبی پرورش نداده‌اند و اولین سوال در دهن انها این است که چرا کودک من سلام نمیکند ؟

باید بدانید که به هیچ عنوان سلام نکردن کودکان خردسال نشانه های از بی ادبی و بی نزاکتی یا درست تربیت نشدن آنها نیست و هیچ گاه نباید والدین کودک را وادار به این کار کنند کودکان بسیار حساس هستند و همواره در حال دریافت اطلاعات جدید خصوصاً از محیط های تازه میباشند که معمولاً این اطلاعات با خیال پردازی های کودک که بخشی از دنیای کودکی اوست تداخل می کند و در نتیجه ساختاری پیچیده برای ذهن کودک ایجاد می‌کند که گاهاً دچار بهت زدگی و نتیجتاً سکوت کودک می‌شود.

از لحاظ دیگر اهمیت سلام کردن برای والدین در ذهن کودک قابل درک نیست و دنیای کودک با دنیای والدین متفاوت است این ما هستیم که باید دنیای کودک را درک کنیم و خودمان را با آن تطبیق دهیم اجبار در مورد سلام کردن در سنین کودکی می‌تواند کودکان را دچار کمبود اعتماد به نفس و سرکوب افکار و در نتیجه به گوشه گیری کودک بیانجامد که همه اینها در بزرگسالی آنها را دچار انواع مشکلات روانی می نماید وقتی کودکان مشاهده کنند بزرگسالان در هنگام دیدار با یکدیگر به هم سلام می کنند به تدریج این رفتار در سنین بالاتر را به خوبی یاد خواهند گرفت و اجرا خواهند کرد.

راهکارهایی برای تشویق سلام کردن

والدین تاثیر نامحدودی بر فرزندان خود دارد بنابراین با سلام کردن و به کار بردن الفاظی مانند لطفاً و تشکر کردن می‌توانید الگوی مناسبی برای فرزند خود باشید اگر فردی به کودک شما سلام می کند ولی عکس العملی از خود نشان می دهد فوراً صحبت خود را قطع کرده و به فرزند خود سلام کردن به فرد دیگر را تذکر دهید با این رفتار کودک متوجه میشود که رفتار مودبانه برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است.

هنگامی که فرزند شما به سلام دیگران پاسخ مناسب می دهد او را تحسین کرده و روی عکس العمل مثبت دیگران نسبت به او تاکید کنید در محیط های بازی های اجتماعی مانند پارک فرزند خود را تشویق کنید تا به دیگران سلام دهد و خود را معرفی کند و نام آنها را جویا شود.

گاهی می توانید با بازی های تخیلی که شخصیت های دیگر نیز در آن وجود دارند داستانی خیالی بسازیم و کودک را در موقعیتی قرار دهید که سلام کند مانند راننده تاکسی یا مسئول چرخ و فلک اگر فرزندتان مایل نیست سلام کند او را مجبور نکنید فقط اهمیت رفتار مودبانه را به او یادآور شوید.

هنگامی که سلام می کند کودک را تشویق کرده و سطح انتظارات خود را با این حرکت نشان دهید صبور باشید یادگیری ادب و مهارت های اجتماعی زمان و صبر میخواهد دائماً دلایل سلام کردن را به فرزندان بیان کنید آمادگی یادگیری رفتار های مودبانه در حدود چهار سالگی پدیدار می شود اما تا آن موقع خودتان از کلمات مودبانه استفاده کنید و آنها را بارها و بارها تکرار کنید.

سلام بازی کنید

بازی اول

با کودک خود نمایش های لذت بخش اجرا کنید و هر کدام نقش های متفاوت مانند دو دوست یا دو فروشنده و یا راننده و مسافر را ایفا کنید و در شروع اجرا اولین کلام شما رد و بدل کردن سلام و احوالپرسی باشد

بازی دوم

عروسک نمایشی را به کودک نشان دهید و به او بگویید اسم عروسک سلام هست پست و ناراحت چون اسمش را همه به زبون نمیارن بعد از کودک بخواهید تا اسم او را تکرار کند و به او بگوید که اسم زیبایی دارد و حالا فرصت مناسبی پیش می آید تا از زبان عروسک در مورد اسم آن صحبت کنیم بعد می توانید عروسک را به کودک بدهید تا به جای عروسک صحبت کند .

بازی سوم

روش های مختلف سلام کردن در شهرها و کشورهای مختلف را برای کودکان مثال بزنید و به آنها در مورد روشهای سلام کردن بگویید مثلاً ژاپنی ها وقتی می خواهند به هم سلام کنند از ناحیه کمر خم می شوند و چند بار سرشان را تکان میدهند هندی ها دو کف دستشان را به هم می چسبانند و دست هایشان را زیر چانه میبرند بعضی از سرخ پوست ها دست هایشان را مشت میکند بر روی قلبت می گذارند در کشور ما نیز از انواع سلام وجود دارد مثلاً شیرازی ها موقع سلام کردن شانه های هم را می بوسند در لرستان افراد به هم دست می دهند و دست خود را می بوسند و روی پیشانی می زنند در تهران و خیلی شهرهای دیگر افراد موقع سلام کردن صورت های همدیگر را می‌بوسند و در خیلی جاها مردم فقط با هم دست می‌دهند همه این موارد نمایشی است و شما می توانید از کودک خود بخواهید تا آنها را تکرار کند از او بپرسید کدام روش سلام کردن را دوست دارد

قوانین ادب یک روزه به دست نمی آیند، تنها روشی که می توان به کودک آموخت که با ادب باشد این است: کودک کم کم به حرف شما گوش می دهد و در برابر خواسته شما تسلیم خواهد شد، او این کار را می کند چون می خواهد دنباله رو شما باشد و شما را خوشحال کند، بنابراین فراموش نکنید که برای این کار به او تبریک بگویید.
با ادب بودن از نظر دیگران نشانه یک تربیت خوب است. باید قبول کنیم که وقتی خانم همسایه درباره بچه ما می گوید این بچه چقدر باتربیت است! واقعاً برای ما دلپذیر است… همچنین با ادب بودن مثل دانستن رمز قفل دلهاست و البته رمز جا بازکردن در اجتماعات و وارد شدن در گروه دوستان و چه بسا اگر کودکی روی خوش برای وارد شدن در گروه کودکان نداشته باشد از گروه هم سالان خود طرد شود این مسئله از همه مهمتر به نظر می رسد که ادب روشی است که به دیگری نشان دهیم که برایش احترام قائلیم. بنابراین ادب یک ارزش بسیار مهم است که همه دوست دارند به کودکانشان یاد بدهند.

امیواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد .

این مقاله توسط خانم لیلا صادقی فر مربی پیش دبستانی مکتب آبی تهیه و با شما به اشتراک گذاشته شده است.

2 دیدگاه

  1. ممنونم از این مقاله مفید و آموزنده. متشکر از مسئولین و مربیان بی نظیر مکتب آبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.